آخرین اخبار : 

قلعه داراب خان شهر شنبه

اشتراک گذاری این مطلب:

قلعه داراب خان قلعه ای به جامانده از عصر قاجار واقع در بخش شنبه (شهرشُنبه)در ۶۰ کیلومتری خورموج از توابع استان بوشهر است که در فهرست میراث فرهنگی ایران در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۴۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به گزارش شنبه نیوز؛این قلعه متعلق به داراب خان فرزند شاه منصورخان نوه محمدحسن خان است. سنگ بنای قلعه توسط محمدحسن خان گذاشته شده و بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد. طبقه زیرین قلعه وچندین اتاق در حیاط توسط محمدحسن خان و اتاق مخصوص و چندین اتاق دیگر در طبقه دوم و نیز استراحتگاه مسافران و میهمانان در بیرون از قلعه از سوی داراب خان بنا شده است.
داراب خان ضابط شنبه، طسوج، سرمک و چند روستای مجاور بود که خدمات زیادی در جهت رونق کشاورزی و ترویج آن و نیز ایجاد امنیت در منطقه داشته است. قلعه در سه طبقه و از دو حیاط مجزا ساخته شده است.
حیاط اول قلعه دارای دو ورودی در ضلع غربی و دیگری در ضلع شرقی حیاط است. ۲ اتاق موجود در قسمت شرقی با طاقچه های تزیینی که به صورت قرینه رو در روی هم قرار گرفته اند، آسیاب های آردی ضلع غربی، حیاط اصطبل قلعه از دیگر بخش های این قلعه به شمار می رود.نمای خارجی قلعه داراب خان دارای چهار ایوان با ۱۰ فضا به ابعاد ۱*۱ متر در دو طرف ورودی آن است.
حیاط قلعه به وسیله دیواری از حیاط دومی مجزا می شود. چاه آب سالم با دو ستون گچی در دو طرف آن جهت کشیدن آب از چاه و اتاقهای متعدد با ابعاد مختلف در جهت جنوبی حیاط در دو طبقه که به هم راه دارند بخشهای دیگر این قلعه را تشکیل می دهند. این اتاقها با پوشش تیرچوبی و بوریا احتمالاً جایگاه خدمه بوده که به وسیله راه پله ای به حیاط دوم راه می یابد. کاربندی های گچی در بخشهایی از بنا و طاقچه های قرینه ایجاد شده در اکثر اتاق ها از جمله تزیینات این قلعه تاریخی است.

متاسفانه زلزله ۶٫۱ ریشتری که در فروردین ماه سال ۱۳۹۲ در بخش شنبه و طسوج اتفاق افتاد نه تنها بیش از ۳۸ کشته و ۸۵۰ مجروح در پی داشت بلکه قلعه تاریخی داراب خان شنبه را هم به زانو در آورد. این قلعه تاریخی از دوران قاجار به جای مانده و یکی از نمادهای تاریخی بوشهر به شمار می‌رود.
بیش از ۸۰ درصد از این قلعه در زمین لرزه سال ۹۲ تخریب شد و برای همیشه از پای در آمد. قلعه داراب خان پیشتر نیز وضعیت حفاظتی مناسبی نداشت و به دلیل بی توجهی‌های سازمان میراث فرهنگی در معرض خطر نابودی تدریجی قرار داشت.

جهت مشاهده نما و موقعیت ماهواره ای قلعه داراب خان کلیک نمایید.

, ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ کد امنیتی را در کادر واردنمایید *